Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Na Luzie > yerba mate

yerba mate

Piątek 10 maja 2013, przez admin

Jak pić?
Picie mate to nie tylko zaspokajanie pragnienia, ale cały ceremoniał. Porównanie do palenia fajki pokoju nie jest bardzo przesadzone. Mate pije się w gronie znajomych, a zaproszenie do ceremonii jest wyrazem akceptacji.
Mistrzem ceremonii jest zazwyczaj gospodarz. To on przygotowuje mate, zalewa ją wodą i zgodnie z obowiązującym zwyczajem pije jako pierwszy. Pije do momentu, aż przez bombille przechodzi powietrze. Notabene dźwięk siorbania jest w tym przypadku mile widziany. Następnie ponownie zalewa yerbę i podaje mate pierwszemu z pijących. Zgodnie z zasadami południowoamerykańskiego savoir-vivre’u bombilla powinna być zwrócona w stronę tej osoby. Wypija ona wszystko do dna, na co wskazuje siorbanie, i zwraca naczynie gospodarzowi, nie dziękując. Podziękowanie oznacza, że nie mamy już ochoty na więcej i gospodarz pominie nas w następnej kolejce. Po kolei piją wszyscy uczestnicy spotkania. Potem gospodarz znów podaje mate pierwszemu z gości, następuje kolejna rundka i tak w kółko.
Kiedy napar traci smak, gospodarz wyrzuca zawartość mate (pomagając sobie bombillą) i napełnia ponownie. Ceremonia trwa tak długo, dopóki nie podziękuje ostatni z pijących. Jednak yerba nie jest celem samym w sobie spotkania towarzyskiego, a jedynie przyjemnym elementem towarzyszącym.
Od czasu do czasu bombilla zatyka się. Niektórzy pocierają wtedy ręką dno mate i rurka odtyka się. Nie wiem jak miałoby to działać, ale faktycznie coś w tym jest.
W ogóle w mate jest coś magicznego. Argentyńczycy mówią, że do mate trzeba mieć dobrą rękę. I rzeczywiście, są osoby, którym dobra mate nigdy nie wychodzi.