Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Hobby > Życie bez węglowodanów

Życie bez węglowodanów

Wtorek 2 czerwca 2015, przez MarcinB

Podstawową zasadą, którą powinniśmy przestrzegać w naszym życiu, aby odpowiednio zadbać o własne zdrowie, jest wybór i stosowanie właściwej diety. Współczesność w tym względzie proponuje nam bardzo wiele, aczkolwiek nie każda z możliwości jest dobra dla każdego. Wielu z nas poprzez określoną dietę pragnie nie tylko zadbać o własne zdrowie, ale ponadto także chce zrzucić co nieco kilogramów. Między innymi możemy w tym miejscu wskazać na dietę bezwęglowodanową. Jak sama nazwa wskazuje, w diecie tej eliminujemy wszelkie węglowodany. Skuteczna? W odchudzaniu na pewno. Dieta ta opiera się na bardzo prostych zasadach. Nie spożywamy żadnych węglowodanów i dzięki temu nasz organizm wykorzystuje do pozyskania niezbędnej energii wyłącznie tłuszcze. Wszelkie posiłki mogą składać się tylko i wyłącznie z węglowodanów oraz białek. W tym miejscu jednak musimy zapytać o to czy ta dieta jest dla nas zdrowa.

Skuteczność to podstawa

Na pewno jest ona skuteczna w odchudzaniu, ale jeśli chodzi o nasze zdrowie, to możemy mieć pewne zastrzeżenia. Dieta bezwęglowodanowa jest bardzo kontrowersyjna, a stosować ją możemy tylko i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Poza tym musimy zaznaczyć, że dietę tę nie mogą stosować osoby, które się szkolą, które się uczą, dzieci, młodzież, gdyż powoduje ona pewne zakłócenia w procesach chemicznych zachodzących w organizmie. Jak więc widać, dieta ta wprawdzie może nam pomóc co nieco schudnąć, ale jednocześnie możemy mieć do czynienia z pewnymi skutkami ubocznymi. Czy zakłócenia procesów chemicznych to jedyny skutek uboczny, jaki wiąże się z dietą bezwęglowodanową? Niestety nie. Możemy bowiem zetknąć się ze znacznie bardziej poważnymi skutkami ubocznymi. Wśród wielu możliwości możemy wskazać na senność, zwiększone pragnienie, zaburzenia w apetycie. To tak na krótką metę. Jeśli ktoś decyduje się znacznie dłużej stosować dietę Atkinsa ( najbardziej rozpowszechniona nazwa diety bezwęglowodanowej) musi się liczyć z różnymi dolegliwościami. Między innymi możemy w tym miejscu wskazać na takie objawy jak skaza moczanowa, próchnica, zakwaszenie organizmu w dosyć dużym stopniu, zbyt niski poziom magnezu oraz sodu w organizmie, a nawet może dochodzić do takich powikłań jak udary mózgu czy też miażdżyca. Tym samym przekonujemy się, że w tym przypadku trudno jest mówić o pozytywnym wpływie owej diety na nasze zdrowie.

Osiągnąć cel

Owszem, bardzo szybko możemy dzięki tej diecie osiągnąć zamierzony cel, czyli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale z drugiej strony sporo ryzykujemy, gdyż narażamy na szwank nasze własne zdrowie. Być może więc dieta Atkinsa nie jest dla nas najlepszym wyborem, być może swoje kroki powinniśmy skierować w stronę czegoś bardziej łagodnego? Oczywiście każdy wie co robi, każdy dietę stosuje na własne ryzyko. Dieta Atkinsa jest przeznaczona dla osób zdrowych, w sile wieku, które nie boją się podjąć pewnego ryzyka. Podkreślmy jednak jeszcze raz, że kontrola lekarska w tej diecie jest elementem niezbędnym. W grę wchodzi nie tylko nasze zdrowie, ale w skrajnych przypadkach też życie.

Źródła:
http://zdrowy.wroclaw.pl/zurawina/
http://dietetyk.bialystok.pl/