Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Hobby > Urban exploration

Urban exploration

Poniedziałek 8 czerwca 2015, przez MarcinB

Wyjazdy w opuszczone miejsca są coraz bardziej popularne wśród szerokiego grona osób. Nic w tym dziwnego skoro to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, który dostarcza dodatkowo sporo emocji. Każdy z nas oglądając w telewizji Indiana Jonesa, chciał poczuć się na chwilę jak on. Urban exploration, bo o tym mowa, dostarcza dawki adrenaliny i dreszczyk emocji, czegoś nieznanego. Wielu z nas już w dzieciństwie lubiło spędzać czas na zapomnianych terenach przemysłowych czy kolejowych. Dziś, w dobie Internetu każdy jest w stanie umówić się z innymi eksploratorami na wyprawę w opuszczone miejsca.

Nie każdy podziela jednak zainteresowanie tzw. „urbexem” i zapyta co interesującego może być w zwiedzaniu pustostanów? Wielu intryguje historia danych obiektów, ich tajemnice. Część osób jeździ tam by zrobić niezwykłe zdjęcia, zatrzymać czas w kadrze. Jest to bardzo słuszne, gdyż dzięki temu zostawiamy jakiś ślad naszej kultury naszym potomnym. Takie miejsca niestety szybko przemijają, gdyż są niszczone przez wandali czy rozkradane przez złomiarzy.

Niekiedy miejscy eksploratorzy „wrzucani” są do tego samego worka co złodzieje czy chuligani. Tak naprawdę to ludzie zwiedzający opuszczone miejsca mają do tych obiektów ogromny szacunek i nigdy niczego nie niszczą, nie kradną. Oni korzystają tylko z możliwości zobaczenia i sfotografowania ciekawego budynku, z nierzadko niesamowitą historią.

Dla większości ludzi wycieczka w takie miejsce kojarzy się z grozą i strachem. Nic dziwnego skoro większość hollywoodzkich horrorów kręcona jest właśnie w starych fabrykach, czy nieużywanych szpitalach. Prawdą jest, że to praktycznie gotowa sceneria na horror! Zwiedzając miejsca zapomniane należy być ostrożnym i uważnym, gdyż stan techniczny takich obiektów jest często w opłakanym stanie... Mimo wszystko eksploratorów nie odstraszają zakazy, niebezpieczeństwa i groza tych miejsc. Dla nich jest to pasja, coś zupełnie odmiennego niż zwiedzanie muzeów.

Wielu zapyta gdzie oni znajdują opuszczone miejsca? Jedną z największych tego typu stron jest fotokomorka.com zawierająca dziesiątki galerii różnego typu obiektów z Polski i Europy.