Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Programy prozdrowotne dla pracowników biurowych

Programy prozdrowotne dla pracowników biurowych

Poniedziałek 10 marca 2014, przez orzech

Metoda specjalna wg McKenziego jest popularną metodą terapii stosowaną przez fizjoterapeutów u pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Na świecie terapia nosi nazwę „ Metoda Mechanicznego Diagnozowania i Terapii McKenziego” . Forma terapii wywodzi się z Nowej Zelandii, gdzie została odkryta, ale w niedługim czasie fizjoterapeuci na całym świecie zaczęli ją stosować, mając bardzo dobre wyniki leczenia. Terapia ma na celu różnicowanie objawów zespołów klinicznych takich jak strukturalny, dysfunkcyjny i posturalny oraz innych schorzeń kręgosłupa zapewniając pacjentowi właściwie schematy postępowania terapeutycznego. Metoda opiera się na ćwiczeniach oraz szeroko rozumianej edukacji pacjenta w zakresie aktywności dnia codziennego. Kluczowym elementem jest wywiad zdrowotny z pacjentem, podczas którego fizjoterapeuta uzyskuje informacje na temat schorzeń towarzyszących, źródła bólu oraz funkcjonowania pacjenta. Większość pacjentów diagnozowana i leczona tą metodą to pracownicy biurowi i fizyczni poddawani obciążeniom statycznym i dynamicznym i cierpiący na bóle kręgosłupa.

Badania potwierdzają, iż prawie 80% populacji w swoim dorosłym życiu doświadczyła bólu kręgosłupa. Ból kręgosłupa ma charakter urazowy i przeciążeniowy i jest najczęstszą przyczyną niesprawności w populacji czynnej zawodowo. Do czynników ryzyka bólów krzyża na pewno można zaliczyć: podnoszenie ciężarów lub częste dźwiganie. Takie aktywności wykonują codziennie przez kilkanaście godzin pracownicy fizyczni. Do innych czynników ryzyka zaliczamy długotrwałe, częste pochylanie się i skręcenia tułowia, a także obciążenia posturalne. Ma to związek z silnym obciążaniem kręgosłupa podczas pozycji siedzącej np. przy komputerze lub podczas jazdy samochodem. W grupie ryzyka tak naprawdę znajdują się wszyscy pracownicy zarówno fizyczni i biurowi. Ta metoda jest bardzo istotnych elementem terapii przeciwbólowej. Pacjenci otrzymują specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń (indywidulanie do potrzeb, w zależności od objawów) do codziennego, regularnego wykonywania. Ważne, aby ćwiczenia w pracy wykonywać przez regularne powtórzenia, bo tylko one są w stanie cofnąć objawy i minimalizować skutki przeciążeń.

Doskonałym pomysłem jest wdrażanie programów zdrowotnych dla pracowników podczas godzin ich pracy. W ten sposób, pracownicy mają stały dostęp do fizjoterapeutów, wyspecjalizowanych w tej metodzie. Przynosi to doskonałe efekty likwidacji bólu, przez co praca staje się bardziej komfortowa i zarazem bardziej efektywna.