Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Webdesign > Prawidłowy proces projektowania strony www

Prawidłowy proces projektowania strony www

Niedziela 12 maja 2013, przez admin

Tworzenie dobrej aplikacji internetowej jest procesem złożonym i czasochłonnym. Aby założyć znakomitą, użyteczną i nowoczesną aplikacje internetową trzeba wykonać parę faz. W tym krótkim felietonie chciałbym pokazać typowy proces budowy strony, od jej wczesnej fazy – prototypownia, poprzez programowanie, aż po ostateczne sprawdzanie i uruchomienie strony. Już na wstępie powinno się wspomnieć, iż postępowanie to nie zawsze wygląda tak samo, w przypadku mniejszych projektów część etapów się pomija.

Wbrew pozorom początkowy etap projektowanie stron internetowych ma zwykle niedużo wspólnego z komputerem i siecią. Na tym poziomie najczęściej planowany jest wygląd, schematy podstawowych czynności wykonywanych na serwisie przez poszczególne poziomy czytelników. W tej fazie najczęściej stosuje się ołówka, gumki i ryzy papieru. W niektórych przypadkach przenosi się wcześniej wykonane diagramy do postaci elektronicznej, tak aby w godny sposób wysłać nabywcy do wydania opinii i akceptacji.

Dalszym krokiem jest wykonanie projektu graficznego, zarówno strony głównej jak i kolejnych podstron, istotnych elementów jak ankiety, galerie, ikony itp. W przypadku braku identyfikacji wizualnej działalności, jednocześnie graficy zajmują się także planowaniem loga, wizytówek, papieru firmowego, a nawet wyglądu faktur. Realizacja projektu graficznego wiąże się z poprawkami i dalszymi ocenami, jest to naturalny proces, który może, a nawet musi trwać długo, aż do uzyskania pozytywnego wyniku.

W kolejnym etapie do głosu dochodzą programiści, część z nich koduje zatwierdzony pierwotnie projekt graficzny, inni przygotowują bazę danych i system zarządzania treścią. Etap ten jest zasadniczo w pełni niezależny od nabywcy i w tym momencie na nie wiele może on wpłynąć. Co jednak znacząco zmienia się w przypadku kolejnego etapu czyli testowania.

Testowanie jest ostatnim krokiem tworzenie stron internetowych. Polega on na szczegółowym testowaniu wszystkich opcji nowej strony, odkrywanie problemów, pomyłek itp. Na tym etapie sprawdza się czy wszystkie link działają, czy są odpowiednio przygotowane strony 404, czy strona posiada swoją ikonę i wiele innych. Jest to ostatni moment aby odpowiednio sprawdzić zabezpieczenia i czy wszystkie przewidziane funkcjonalności działają prawidłowo.

Kierując się tymi wskazówkami będziesz mógł tworzyć dobre serwisy internetowe.