Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Prawidłowe działanie układu pneumatycznego w pojazdach samochodowych.

Prawidłowe działanie układu pneumatycznego w pojazdach samochodowych.

Wtorek 21 marca 2017, przez Artsites

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych elementów układu pneumatycznego poza samą sprężarką, wpływających na prawidłowe działanie całego układu jest bez wątpienia osuszacz powietrza. Odpowiada on za obniżenie poziomu wilgotności powietrza do co najmniej 21%, gdyż taki stan uznawany jest za odpowiednio bezpieczny dla wszystkich elementów wykorzystujących sprężone powietrze, czyli dla siłowników oraz zacisków hamulcowych. Przyjrzyjmy się wobec tego kwestiom związanym z utrzymaniem w dobrym stanie technicznym osuszacza oraz całego układu pneumatycznego. Sprawdźmy też, jakie mamy zagrożenia związane z wadliwą pracę osuszacza powietrza, aby przekonać się, jak ważnym jest utrzymanie jego wysokiej sprawności.

Bieżąca kontrola techniczna.

Przede wszystkim musimy tutaj pamiętać, aby na bieżąco przeprowadzać przeglądy techniczne układu pneumatycznego, które pozwolą nam wyeliminować ewentualne uszkodzenia poszczególnych elementów układu pneumatycznego, w tym także właśnie osuszacza powietrza. Poza tym należy stale obserwować czy wszystko w układzie pneumatycznym funkcjonuje poprawnie, gdyż wszelkie odstępstwa będą świadczyć o ewentualnych uszkodzeniach poszczególnych podzespołów, a brak działań z naszej strony może jedynie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, które pociągną za sobą jeszcze większe koszty. Im szybciej zostaną wychwycone ewentualne nieprawidłowości w działaniu poszczególnych podzespołów, tym łatwiej będzie doprowadzić do prawidłowego stanu cały układ pneumatyczny. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku pomniejszych uszkodzeń, możliwa będzie jeszcze regeneracja samochodowych osuszaczy powietrza, która zawsze jest rozwiązaniem o wiele bardziej przystępnym cenowo, niż wymiana osuszacza na nowy, co będzie konieczne w przypadku braku reakcji na pierwsze oznaki nieprawidłowej pracy.

Zagrożenia związane z nieprawidłową pracą osuszacza.

Trzeba tutaj także zdać sobie sprawę z tego, iż osuszacz gwarantując poprawną pracę wszystkich elementów układu pneumatycznego powinien być zawsze w stu procentach sprawny, aby nie powodować ewentualnych uszkodzeń tychże urządzeń. W przypadku nadmiernego poziomu wilgotności sprężonego powietrza podawanego do siłowników czy też do zacisków hamulcowych w pierwszej kolejności obniżeniu ulega ich wydajność, zaś w następnym kroku może dojść do rozpoczęcia korodowania powierzchni metalowych tych podzespołów, co także będzie powodowało konieczność przeprowadzenia konkretnych prac związanych z regeneracją. W przypadku znacznie postępującej korozji, koniecznym będzie już niestety przeprowadzenie wymiany siłownika czy tez zacisku hamulcowego na nowy, co już w ogóle stanowi bardzo poważny wydatek. Jednym słowem baczna obserwacja prawidłowości pracy osuszacza pozwala nam nie tylko uniknąć kosztów jego wymiany, ale także uniknąć kosztów regeneracji i wymiany innych elementów układu pneumatycznego.