Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Hobby > Odpowiedni dobór łożyska

Odpowiedni dobór łożyska

Wtorek 29 lipca 2014, przez grzecho

Praktycznie każdy rodzaj łożyska poprzez swoją konstrukcję posiada charakterystyczne właściwości i zastosowanie. Dzięki temu takie łożysko jest mniej, bądź bardziej przydatne w określonym zastosowaniu.

łożysko w wodzieJako przykład możemy przytoczyć łożysko kulkowe, które mogą przenieść średniej wielkości obciążenie promieniowe, jak i obciążenie osiowe. Mają one niewielkie tarcie i można je stworzyć z niebywałą dokładnością. Z tych powodów zaleca się zastosowanie łożysk kulkowych w małych, jak i średniej wielkości silnikach elektrycznych.

Inne rodzaje łożysk
Z kolei łożyska baryłkowe, wraz z łożyskami toroidalnymi przenoszą spore obciążenia i są samonastawne. Dzięki tym właściwościom z powodzeniem można je stosować w niebywale ciężkich warunkach technicznych, a także przy sporych obciążeniach, jak i ugięciach wałów.

Czym się kierować przy wyborze łożyska
Są takie przypadki, że przy wyborze łożysk musimy porównać dużo różnych czynników, a więc wypunktowanie ogólnych zasad staje się wręcz niemożliwe. Podane informacje w tym artykule powinny tylko ułatwić prawidłowy wybór łożyska. Dlatego nasze zainteresowanie łożyskami powinno zacząć się od podstawowej wiedzy. Z tego względu powinniśmy uwzględnić: dostępne miejsca, obciążenia, dokładność, cichobieżność, sztywność, prędkość, sposób montażu i demontażu, przemieszczanie osiowe. Cały opis wszystkich standardowych rodzajów łożysk, jak również ich właściwości w konstrukcji znajdziemy w matrycy.

Dodatkowe informacje na temat łożysk
Jeżeli jakieś rodzaje łożysk nie są zawarte w matrycy to stosuje się je w nielicznych dokładnie określonych zastosowaniach. Liczba symboli w matrycy jest ograniczona, więc nie da się dokładnie ich zróżnicować, a niektóre z właściwości będą zależały nie tylko os konstrukcji łożyska. Dla przykładu sztywność układów razem z łożyskami kulkowymi stożkowymi jest zależna od napięcie wstępnego, jakie zostaje zastosowane, a także od prędkości obrotowej, na co ma wpływ dokładność zrobienia łożyska i elementów które ze sobą współdziałają. Chociaż zdarzają się takie ograniczenia to musi umożliwić idealny rodzaj łożysk. Zwracajmy więc na te aspekty swoją uwagę.