Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Odbiornik DAB+ oraz cyfryzacja mediów

Odbiornik DAB+ oraz cyfryzacja mediów

Środa 5 lutego 2014, przez Aleksander

Łatwo jest się domyślić, że w względzie cyfryzacji radio jest zdecydowanie do tyłu w porównaniu z telewizją. W roku 2013 ostatnie sygnały analogowe zostały całkowicie usunięte i nie można ich już obierać. Dla wielu osób oznaczało to koniec telewizji. Bo jak wiadomo za obieranie sygnału cyfrowego trzeba płacić i to czasami duże pieniądze. Oczywiście są podstawowe pakiety, za które płaci się około 20 zł ale taka oferta jest bardzo niekorzystna, poza tym często trzeba liczyć się z podpisaniem umowy na dłuższy czasu. Moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie dla mniej zamożnych ludzi. Do opłaty za sygnał dochodzi jeszcze obowiązkowa opłata za odbiornik i tak bardzo nielubiany abonament za telewizję publiczną. Sygnał cyfrowy jest zdecydowanie problemem osób mniej zamożnych. Natomiast najwięksi potentaci na rynku nie chcą spuścić z cen a nie chcą zaproponować ciekawszych umów. W takim wypadku, wiele osób, często starszych mieszkających w domach jednorodzinnych nie ma możliwości oglądania telewizji tracąc jedyny kontakt ze światem.

Urządzenie, które odbierają sygnał cyfrowy to odbiornik DAB+. Sygnał DAB jest dużo lepszy w wielu aspektach jeden z nich to jakość- dzięki temu sygnałowi jesteśmy w stanie odbierać bardzo czysty i klarowny dźwięk. Nie jest to jedyna zaleta tego sygnału, jest on też dużo bardziej stabilny, nawet w trakcie burzy można obierać go chodź nie zawsze działa tak jak powinien. Jego możliwości kilkukrotnie przewyższają możliwości sygnału analogowego, co w dzisiejszych czasach pasuję do modelu dynamicznie rozwijającej się technologii. Jest to przyszłość naszego kraju wystarczy tylko popatrzeć na Norwegię, gdzie do 2017 roku sygnał cyfrowy w całości zastąpi sygnał analogowy. Więc jest to trend widoczny w Europie a Polska najczęściej podążać za tymi wyznacznikami, oznacza to iż w naszym kraju już niedługo zacznie się dynamiczny proces cyfryzacji. Obecnie można wybrać czy chcemy zakupić odbiornik DAB+ czy raczej wolimy tradycyjny sygnał analogowy, tak powszechny w naszych domowych radiach.

Cyfryzacja radia, przynajmniej w Polsce to jeszcze odległa perspektywa ale na pewno na przestrzeni kilkunastu lat będzie to standard na miarę dzisiejszego sygnału analogowego. Obecnie na rynku jest mało odbiorników DAB i są one raczej mało popularne, mimo to w przyszłości mogą one stać się hitem. Firmy które dziś w nie zainwestowały będą czerpać duże zyski ze sprzedaży tych urządzeń.