Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Biznes > Ochrona skuteczna komputerowych danych

Ochrona skuteczna komputerowych danych

Poniedziałek 22 maja 2017, przez MarcinB

Dane zawarte na naszym komputerze są bardziej lub mniej ważne, ale na pewno nikt z nas nie chce ich utracić. Tym samym istotne jest to, aby zainstalować na swoim komputerze odpowiedniej jakości oprogramowanie zabezpieczające. Niektóre są komercyjne, za możliwość ich posiadania powinniśmy uiścić stosowną opłatę, ale mamy również dostęp do innych programów, które są bezpłatne. Wybór oprogramowania zależny jest na pewno od tego, jak bardzo istotne są dane zawarte w naszym komputerze.

Zawsze aktualny program

Bardzo istotnym elementem jest nie tylko to, aby posiadać dany program zabezpieczający, ale ponadto również, aby dokonywać jego okresowej aktualizacji. Niektóre programy posiadają funkcję automatycznego aktualizowania, ale nie wszystkie. Aby znacznie zwiększyć skuteczność ochrony przed złośliwym oprogramowaniem warto co pewien czas dokonywać skanowania swojego komputera. Jak najbardziej również można skorzystać z firewall, co daje nam dodatkową ochronę. W tym miejscu chcemy także kilka słów poświęcić takiemu pojęciu, jakim jest szyfrowanie danych. To wyższy poziom zabezpieczenia komputera i danych na nim zawartych przed złośliwym oprogramowaniem.

Można w tym przypadku mówić o najwyższym możliwym poziomie zabezpieczenia. Oczywiście to również kosztuje, aczkolwiek w odniesieniu do danych, które są szczególnie ważne, jak najbardziej nie tylko można, ale po prostu należy użyć owego szyfrowania danych. W serii programów Microsoft Office mamy do czynienia z funkcją szyfrowania dokumentów, a w systemach Windows od wersji XP również możemy szyfrować zawartość całego pliku. Szyfrowanie danych wykorzystuje hasło, które jest stosowane przez użytkownika do logowania się w systemie Windows.

Oprogramowanie zabezpieczające

Oprogramowanie zabezpieczające może znajdować się w zakupionym sprzęcie komputerowym, aczkolwiek nie zawsze mamy z tym do czynienia i tym samym, jeśli takiego oprogramowania nie mamy, to musimy sami w nie się wyposażyć. Tego elementu na pewno nikt z nas nie powinien zaniedbać bez względu na to czy mówimy o komputerach zainstalowanych w banku, w naszej firmie, czy też w naszym prywatnym komputerze.

Zasadniczo w dobie, gdy każdy ma komputer z dostępem do Internetu, gdy jesteśmy otwarci na świat wirtualny, nic nie jest bezpieczne i wszelkie dane są w bardzo wyraźny sposób narażone na różne zewnętrzne ataki. Mamy do czynienia z coraz lepszym oprogramowaniem służącym do zabezpieczenia się przed złośliwym oprogramowaniem, ale i to drugie jest coraz bardziej przebiegłe. Ważne jest to, aby się zabezpieczyć skutecznie.

Zobacz również: http://outsourcingit.site/bezpieczne-dane-w-firmie/