Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Obowiązki wynajmującego mieszkanie

Obowiązki wynajmującego mieszkanie

Piątek 16 września 2016, przez alfred

Jak wielu z nas dobrze wie, kupić własne mieszkanie, a tym bardziej mieszkanie w Krakowie, nie jest łatwo. Wiele osób z tego powodu zmuszonych jest więc do wynajęcia od kogoś innego mieszkania, w którym przyjdzie im mieszkać, zamiast kupić swoje własne wymarzone mieszkanie. To samo czeka wielu zakładających firmy bądź rozwijających je - czasem potrzeba więcej miejsca do pracy i z braku możliwości rozbudowy obiektu trzeba wynająć dodatkowy.

Nie jest czymś dziwnym popularność najmu mieszkań w naszym kraju. Weźmy za przykład Kraków. Mieszkania tutaj są tak drogie, że finalnie wygląda to tak, iż bogaci kupują mieszkania w Krakowie – www.salwator.com.pl/mieszkania - od deweloperów, a następnie wynajmują je osobą, których nie stać na własne cztery ściany. Strona, z którą wtedy podpisujemy umowę, aby mieć mieszkanie, w którym będziemy mieszkać, zwie się „wynajmującym”. Jak wiadomo, obie strony wszelkich umów maja swoje obowiązki - jakie są jego?

Co do obowiązków osób wynajmujących mieszkania, to przede wszystkim, co logiczne, wynajmujący jest zobowiązany wydać najemcy przedmiot umowy. Rozumiemy przez to udostępnienie mu określonych w umowie przedmiotów bądź przykładowo mieszkanie. Co ważne, musi ono być w ustalonej lokalizacji, czyli jak wybierzemy Kraków, to ma to być mieszkanie w Krakowie oraz być w stanie zgodnym z umową, w przeciwnym bądź razie najemca ma prawo do rozwiązania umowy bez terminu wypowiedzenia. Tak samo zobowiązany jest do utrzymywania go w takim samym stanie przez cały okres trwania tejże umowy.

Ważnym obowiązkiem z tym związanym jest dokonywanie napraw budynku jako całości - najemcy odpowiadają tylko za powierzchnię wynajętą, wszelkie naprawy związane np.: z dachem musi wykonać wynajmujący czyli najczęściej jego właściciel. W przypadku budynku, musi zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń, czystość i porządek pomieszczeń używanych przez wielu różnych najemców oraz otoczenia.

Należy pamiętać też, że jeśli kończy się umowa najmu i najemca jej nie przedłuża, przed zawarciem jej z kimś innym istnieje obowiązek wymiany zużytych elementów wyposażenia. To wynajmujący ma wymienić podłogi, elementy ogrzewania, stolarkę okienną i drzwiową czy tynki na ścianach. Bieżąca konserwacja należy tymczasem do najemcy.