Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Reklama > O czym nie można zapomnieć rozpoczynając biznes w sieci

O czym nie można zapomnieć rozpoczynając biznes w sieci

Środa 11 lutego 2015, przez Marcin Marc

W zasadzie każdy ma szansę, aby rozpocząć swój biznes w internecie. Wystarczą pomysł, chęci oraz podstawowa wiedza z zakresu Internetu. Tutaj kłania się przede wszystkim odpowiednia domena - najlepiej krótka, chwytliwa nazwa. Taka, którą bez problemu będzie można podać rozmówcy przez telefon. Jeśli firma działać będzie głównie na rynku polskim to najlepiej rozglądać się za domeną .pl, jeśli planujemy podbój rynków zagranicznych - można się zastanowić nad .com, czy nawet .eu.

Niemniej istotny niż domena jest z pewnością hosting www. Tutaj dla początkujących i nie znających się zbytnio na konfiguracji serwera, dobrym rozwiązaniem może być hosting współdzielony (shared hosting - z ang.). Na rynku jest sporo firm oferujących takie rozwiązanie i ceny zaczynają się nawet od kilkunastu złotych rocznie. Warto jednak mieć na uwadze wady powyższego rozwiązania - przy większej popularności danej strony internetowej, taki serwer może działać dużo gorzej niż wtedy kiedy zaczynaliśmy.

Dużą wadą hostingów współdzielonych jest również to, że najczęściej nie mamy dostępu do zaawansowanych ustawień serwera. Niektóre skrypty np. sklepu internetowego, czy zaawansowane systemy CMS (system zarządzania treścią na stronie www) wymagają tego, aby dokonać w konfiguracji serwera nieco większych zmian niż te, które daje nam hosting współdzielony. Wtedy z pomocą przychodzą nam serwery VPS (Virtual Private Server).

Serwer VPS daje niemal nieograniczone możliwości - pozwala instalować własne aplikacje i konfigurować je według własnych potrzeb. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że dobrze skonfigurowany VPS będzie działał dużo szybciej niż wcześniej wspomniany współdzielony, szczególnie przy większym obciążeniu.

A co prócz domeny i serwera?

Niewątpliwie wartym do rozważenie jest podpis kwalifikowany. Pozwoli nam on na podpisywanie faktur elektronicznych, wysyłanie dokumentów do administracji publicznej, ale również czasami bywa niezbędne w niektórych aukcjach internetowych. Jak widać nie jest on niezbędny, ale bywa niezwykle pożyteczny.

Portfolio