Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Nawożenie wapnem

Nawożenie wapnem

Poniedziałek 9 maja 2016, przez mariuszc

Rolnicy w Polsce nie mają łatwego życia, ponieważ w naszym kraju występują w głównej mierze gleby kwaśne, które nie sprzyjają rolnictwu. Ten stan rzeczy spowodowany jest kilkoma podstawowymi czynnikami:

  • kwaśnych deszczy
  • wymywaniu wapna
  • nagminnego używania nawozów azotowych
  • pozbywania się wapna z plonami

Aby poprawić ten stan rzeczy, należy przywrócić odpowiednie pH gleby. Używane są do tego nawozy wapniowe, które są ogólnodostępne w każdym sklepie rolniczym. Dawkowanie nawozów zależne jest od wyniku analizy gleby. Zaleca się, aby wapno nawozowe było dzielone tak, aby jednorazowo stosować z połowę zalecanej dawki, co da bezpieczniejsze i lepsze efekty. Odradza się stosowanie nawozów „na zapas”, czyli zbyt dużych dawek. W przypadku gleb lekkich, najlepszy efekt da 0,5 – 1,0 t CaO/ha, a na glebach cięższych do 2 t CaO/ha.

W jakim terminie wapniować glebę? Najlepiej po sezonie żniw ( późne lato do jesieni ). Dla lepszego działania wapna, gleba musi być odpowiednio wilgotna. Proces przemiany w glebie po zastosowaniu wapnia jest zależny od kilku czynników tj. odczynu i klasy gleby, rodzaju zastosowanego nawozu, częstotliwości opadów.

Skuteczne wapniowanie gleby zależne jest od właściwego doboru nawozu. Na rynku dostępne są nawozy wapniowe, wapniowo-magnezowe w postaci węglanowej i tlenkowej.