Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Najczęstsze dolegliwości kręgosłupa

Najczęstsze dolegliwości kręgosłupa

Czwartek 9 marca 2017, przez MarcinB

Bóle i schorzenia kręgosłupa to aktualnie już nie tylko domena ludzi starszych. Siedzący tryb życia i pracy powoduje, że do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci. Szacuje się, że skutki siedzącego trybu życia dotykają ok. 80% społeczeństwa w wieku od 25 do 60 lat. Najgorzej, gdy początkowe bóle i uczucie sztywności przechodzą w trudne do wyleczenia dolegliwości.

Na co najczęściej choruje nasz kręgosłup?

Dyskopatia – jest to problem, który dotyka nie tylko samych kręgów, ale i krążków międzykręgowych. Kiedy dysk jest poddany zbyt silnemu przeciążeniu, wówczas może dojść do przemieszczenia, które poprzez ucisk na pierścień powoduje silny ból w okolicach pleców. Kolejne objawy to zaburzenia czucia, niedowłady, a nawet zanik mięśni. W wielu przypadkach problem znika samoistnie, niestety u wielu pacjentów konieczna jest rehabilitacja, a nawet zabieg chirurgiczny.

Lordoza – inaczej jest to wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. Wygięcie to dotyczy odcinka szyjnego i lędźwiowego. Lordoza to kolejny przypadek schorzenia kręgosłupa, które może wymagać hospitalizacji.

Skolioza – może wynikać z wielu przyczyn do których zalicza się m.in. nadmierne obciążenia, zła postawa, czy konkretne urazy. Choć skolioza może pojawić się w każdym wieku najczęściej odnotowywana jest w okresie intensywnego wzrostu. Stąd szczególnie należy zwracać uwagę na postawę ciała u nastolatków. Samo leczenie w zależności od stopnia zaawansowania może opierać się na gimnastyce, noszeniu gorsetu ortopedycznego, a nawet na zabiegu chirurgicznym.

Kifoza – dolegliwość polega na wygięciu kręgosłupa do tyłu w okolicach odcinka piersiowego i krzyżowego. Co ważne kifoza kształtuje się w okresie płodowym, a w dalszym etapie życie następuje jej utrwalenie. Najważniejsze to, by nie uległa patologicznemu przerostowi np. pod wpływem różnych urazów. Leczenie kifozy może odbywać się za pomocą gimnastyki korekcyjnej, nałożenia gorsetu ortopedycznego, fizykoterapii, czy w ostateczności zabiegu operacyjnego.

Słuchaj własnego ciała

Częsty problem to bagatelizowanie początkowych dolegliwości. Tymczasem im szybciej udamy się do specjalisty, tym skuteczniejsze będzie leczenie problemu. Warto więc porządnie wsłuchiwać się w we własny organizm.

Siedź dynamicznie

Kolejne działanie profilaktyczne to dynamiczne siedzenie. Dzięki niemu mięśnie nie ulegają zastygnięciu mimo siedzącej pozycji, a przy tym doskonale odciąża nasze plecy. Pomóc w tym mogą nam poduszki ortopedyczne. Więcej informacji zarówno na temat dynamicznego siedzenia, jak i samych poduszek można przeczytać tu https://www.sissel.com.pl/webpage/dynamiczne-siedzenie.html