Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Lampy solarne

Lampy solarne

Piątek 21 lutego 2014, przez Mateusz

Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się dziedzina energetyki, która znajduje coraz więcej zastosowań. Jednym z najefektywniejszych są lampy solarne w których zjawisko fotowoltaiczne wykorzystywane jest do produkcji energii elektrycznej, która zostaje gromadzona i wykorzystana do oświetlenia ulic, skrzyżowań oraz przejść dla pieszych. Do pozyskania energii elektrycznej wykorzystuje się panele słoneczne montowane na szczycie lampy. Panele słoneczne ustawione są w kierunku południowym w celu zwiększenia ich sprawności. Wytworzona energia zostaje skierowana do regulatora ładowania, który odpowiada za proces ładowania akumulatorów i pełni funkcję sterownika oświetlenia.

Źródłem światła w lampach solarnych, są oprawy zbudowane w oparciu o diody LED, które cechuje wysoka wydajność oraz żywotność. W miejscach gdzie potrzebne są wysoce niezawodne systemy oświetleniowe stosuje się hybrydowe lampy solarne wykorzystujące dodatkowo turbinę wiatrową wspierającą panele słoneczne w produkcji energii elektrycznej zarówno w dzień jak i w nocy. Cała konstrukcja zbudowana jest na solidnym, stalowym słupie przymocowanym do wkopanego w ziemi fundamentu. Lampy solarne pracują na bezpiecznym napięciu dzięki czemu nie stanowią zagrożenia w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów. Dzięki swojej autonomii sięgającej kilku dni lampy solarne stanowią alternatywę dla tradycyjnych lamp oświetleniowych. Brak kosztów eksploatacji oraz stosunkowo niski koszt całościowy przyczynia się do zwiększenia liczby instalowanych lamp w Polsce. Instalacje odbywają się głównie na terenach oddalonych od sieci energetycznej w których koszt doprowadzenia zasilania przekracza znacznie koszty instalowanych lamp solarnych. Dodatkowo do instalacji oświetlenia solarnego nie są wymagane żadne pozwolenia na budowę, a sama lampa rozpoczyna pracę już w dniu zakończenia instalacji.

Dzięki inteligentnym systemom sterowania lampa automatycznie zostaje włączona gdy na zewnątrz zapada zmrok. Możliwa jest ręczna konfiguracja czasu pracy oraz mocy z jaką pracuje lampa. Oświetlenie miejsc szczególnie niebezpiecznych bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.