Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Biznes > Kiedy decydować się na serwer dla małej firmy?

Kiedy decydować się na serwer dla małej firmy?

Sobota 8 marca 2014, przez Hubert

Informatyzacja w biznesie postępuje w coraz większym tempie. Coraz trudniej jest znaleźć firmę, która nie posiada swojej strony internetowej czy fanpage’a w serwisie społecznościowym. IT znajduje coraz szersze zastosowanie nie tylko w komunikacji z klientami i kontrahentami, ale także w automatyzacji i usprawnianiu działań operacyjnych przedsiębiorstw. Zwykle, gdy firma się rozwija – rośnie liczba pracowników. W coraz szybciej zmieniającym się świecie dostęp do aktualnych informacji jest niezbędny, dlatego wszelkie posiadane przez firmę dane powinny być gromadzone i analizowane tak by możliwie szybko wykrywać trendy i budować przewagi konkurencyjne.

Rosnąca liczba pracowników w firmach, w których wymiana dokumentów i danych jest koniecznością tworzy problem w zakresie sprawowania nad nimi kontroli a dodatkowo zwiększa czas tracony na wysyłanie e-maili czy zgrywanie plików na nośniki danych. W takiej sytuacji niezbędne wydaje się wdrożenie serwera, czyli serca systemu wymiany informacji. Nie musi on jednak ograniczać się tylko do takiej roli, ponieważ może obsługiwać współdzielone aplikacje – co jest optymalnym rozwiązaniem, kiedy licencja oprogramowania pozwala na jego instalację na tylko jednym urządzeniu, stanowić centralną bazę danych firmy, obsługiwać serwer poczty czy strony internetowej.

Jaki serwer wybrać?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy odpowiedź na kilka pytań. Pierwszym serwerem firmy może być pojedyncza maszyna w obudowie typu tower, ale w przypadku działalności w dużym stopniu polegającej na aplikacjach bazodanowych czy biznesowych można zainwestować w serwer do montażu w szafie serwerowej, np. Dell r320. Istotne z punktu widzenia wyboru odpowiedniej konfiguracji serwera jest to jakie czynności pracowników ma on usprawniać. Od tego będzie zależało, jakie aplikacje będą na nim uruchamiane. Ilość użytkowników zasobów serwera także ma duże znaczenie, ponieważ jego wydajność będzie ograniczona – jej niezbędny poziom należy określić z góry. Ponieważ zakup serwera to zwykle duża inwestycja konieczne jest zastanowienie się, jakie usługi serwer będzie musiał dostarczać za 2-3 lata. Ważną cechą serwerów jest ich wysoka skalowalność – oznacza to, że w przyszłości będzie można zmienić jego konfigurację obniżyć lub zwiększyć wydajność w ramach tej samej maszyny. Może to wygenerować duże oszczędności, ale należy mieć na uwadze, że każdy model ma ograniczone możliwości rozbudowy.