Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Finanse > Jak się płaci w internecie?

Jak się płaci w internecie?

Niedziela 16 czerwca 2013, przez admin

Zakupy w internecie stały się normą, a wraz z nimi pojawiły się nowe sposoby na rozliczanie transakcji. I to nie tylko tych internetowych. Mimo tego liderem w sferze płatności online nadal pozostaje… pobranie pocztowe! Fakt ten może dziwić o tyle, że oferta firm obsługujących płatności w sieci zawiera całe mnóstwo wygodniejszych, szybszych i tańszych form płatności. Dlaczego więc rezygnujemy z nich i mimo wszystko najchętniej opłacamy przesyłkę gotówką?

Kuriozalna sytuacja bierze się prawdopodobnie z braku pełnego zaufania do wszystkiego, co jest „online”. Przeciętny Polak jest podejrzliwy i – niestety – nie może zrozumieć, że sklepy internetowe czy systemy aukcyjne są z reguły uczciwe, a zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, ryzyko oszustwa jest minimalne. Na tej podejrzliwości nie tracą jednak sklepy – traci sam klient.

Płatności online mają bowiem do zaproponowania wiele form płatności, które mogą uczynić transakcję w internecie nie tylko szybszą, ale także wygodniejszą. Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić szybkie przelewy online oraz płatności kartami kredytowymi. Coraz większą popularnością cieszą się również płatności sms, stosowane głównie w mikropłatnościach, jak również portfele internetowe tj. PayPal czy Moneybookers.

Co ważne, w internecie kupujący sam może wybrać metodę zapłaty spośród kilkudziesięciu form płatności. Jest to możliwe dzięki systemom płatności internetowych, które pośredniczą w transakcjach, obsługując wiele kanałów płatności. Do najbardziej znanych firm tego typu w Polsce należą: DotPay, Platnosci.pl oraz Przelewy24.

Płatności internetowe mają jeszcze jedną ważną cechę, która gwarantuje ich szybki rozwój. Mianowicie, korzystanie z nich jest całkowicie darmowe dla kupującego. Prowizję płaci jedynie sprzedawca, ale i tak jest ona niewielka – zwykle jest to około 2% kwoty transakcji. To wszystko sprawia, że rynek płatności online powinien w najbliższym czasie całkowicie zmienić sposób, w jaki będziemy płacić za zakupy.