Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Jak zaplanować prace ziemne?

Jak zaplanować prace ziemne?

Czwartek 28 lipca 2016, przez mariuszc

Realizację wykopów można przeprowadzić samemu wynajmując bądź kupując specjalistyczny sprzęt. Oczywiście mając wcześniej przeszkolenie do jego obsługi. Można także skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu realizacjami, które będą dysponować minikoparkami i koparkami.

Należy pamiętać o tym, że prace ziemne nie powinny być wykonywane w czasie deszczu. Gdy jednak w trakcie realizacji wykopów zacznie padać, to należy mieć przygotowaną folię, aby osłonić wykopy i napoczęte fundamenty. Roboty ziemne, które będą niezbędne do realizacji prac, to minikoparka z łyżką o szerokości 1 m lub koparka. Koszty wynajmu wahają się w granicach 100-250 zł za minikoparki od dnia pracy i 50 zł/h za wynajem koparki traktorowej. Jak można zauważyć koparka traktorowa jest zdecydowanie droższa, ale za to bardziej wydajniejsza w przypadku wykopów głębokich. W przypadku płytkich wykopów nie przekraczających 0,5 m najtańszym sposobem będzie użycie łopat, czy wsparcie minikoparki. Nie wolno składować ciężkich rzeczy w odległości 60 cm od wykopów, gdyż grozi to osunięciem ziemi.

Po wykonaniu prac, warto sprawdzić ich efekt. W tym celu trzeba skontrolować kąty wykopów. Jeśli były pod fundamenty domu, to muszą mieć jednakową długość. To samo tyczy się szerokości. Za bardzo płytko posadowione fundamenty będę narażone na tzw. wysadziny. Z drugiej strony jeśli wykopy będą za bardzo głębokie, to może wystąpić ryzyko zbliżenia się do poziomu wód gruntowych.