Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Praca > Gry przeglądarkowe i ich rozwój

Gry przeglądarkowe i ich rozwój

Wtorek 29 lipca 2014, przez Marcin Marc

Starzy gracze doskonale pamiętają początki gier multiplayer dostępnych w oknie przeglądarek. Pierwsze tego typu gry były prostymi tekstówkami z niewielką liczbą obrazków na stronie. Do sztandarowych produkcji tego okresu można zaliczyć Ogame, Bitefight, oraz masę RPG stworzonych w PHP.

Wszystkie te gry cechowały się prostotą oraz wymagały od gracza nie lada wyobraźni. Wraz z rozwojem technologii flash, unity, przyśpieszeniem łączy internetowych, gry przeglądarkowe przeżyły prawdziwy rozkwit. Nowe technologie pozwoliły na umieszczanie animacji i złożonych skryptów prosto w oknie przeglądarki, bez konieczności instalowania na komputerze bardzo ciężkich klientów gier.

Popularność gier przeglądarkowych Swoją popularność gry przeglądarkowe zawdzięczają przede wszystkim serwisom takim jak Facebook czy Nasza-Klasa, gdzie gracze mogli rywalizować ze swoimi przyjaciółmi o punkty czy lepsze wyniki.

To chęć rywalizacji między osobami sobie znajomymi, a później z ludźmi z całego świata jest kołem napędowym, dzięki któremu rozwijają się gry internetowe. Łatwy dostęp do takiej rozrywki również robi swoje, obecnie nie trzeba prawie nic instalować by sobie pograć w ulubioną grę, kiedyś byłoby to nie do wyobrażenia, obecnie nikogo to nie dziwi.

Potencjał gier przeglądarkowych Zdaje się, że producenci i wydawcy tworzący gry online, widzą możliwości tego rynku, dzięki temu tworzą coraz więcej produkcji przeznaczonych na przeglądarki internetowe, a co za tym idzie, łatwiej dostępne dla potencjalnego gracza. Firmy te odnoszą również ogromny sukces dzięki swoim działaniom.

Gry dostępne w oknie przeglądarki znacznie częściej posiadają wielomilionowe rejestracje, co w przypadku gier klientowskich, udaje się bardzo rzadko, tylko najlepszym tytułom. Chiny kontra cały Świat Większość gier przeglądarkowych produkowana jest obecnie w Chinach, można nawet powiedzieć, że Państwo Środka, zasypuje nas grami niszowymi, o niskiej jakości, zaopatrzonymi w Autotracker, niewymagającymi od gracza zbyt wiele myślenia, jak się okazuje gracze lubią takie gry, w których wszystko dzieje się szybko, łatwo awansuje się na kolejne poziomu, grać można przez 5-10 minut w przerwie od pracy. Inne podejście mają twórcy zachodnie, którzy starają się stworzyć konstrukcje bardziej złożone.

Dobrym przykładem może być tutaj polski Pride of Taern, który jest bardzo złożoną grą RPG, z ciekawą fabułą i wieloma mechanizmami, które wymagają od gracza myślenia oraz kooperacji z innymi graczami. Firmy zachodnie starają się wykorzystywać nowoczesne technologie jak tworzenie platform pod gry np. Solpeo by gry oferowane przez nich były jak najwyższej jakości, oraz nieco bardziej wymagające dla gracza.

Świat gier MMO jest światem bardzo złożonym, każdy gracz znajdzie w nim coś dla siebie, niezależnie czy ma to być rozrywka na wiele godzin czy tylko na kilka minut, warto zainteresować się grami, które dostępne są w oknie przeglądarki. Bez zbędnego problemu i szybko można spędzić kilka chwil na rywalizacji z graczami z całego świata, dzięki czemu na nudę nikt nie powinien narzekać.