Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Finanse > Energooszczędne oświetlenie LED lekarstwem na wysokie rachunki

Energooszczędne oświetlenie LED lekarstwem na wysokie rachunki

Wtorek 8 kwietnia 2014, przez Mateusz

Wysokie rachunki za energię elektryczną to bolączka większości z nas. Praktycznie każde urządzenie gospodarstwa domowego jest zasilane prądem. Nie każdego z nas jest jednak stać, żeby od razu wymieniać wszystkie urządzenia na nowe o wyższej klasie energetycznej. Posiadamy, więc starszy sprzęt w postaci lodówek czy pralek pochłaniający dużo energii.
Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie, które też pobiera nie mało energii, zwłaszcza tradycyjne żarówki lub halogeny. A nikt nie będzie przecież siedział w XXIw. przy świeczce.

Jak w prosty sposób obniżyć rachunki za energię? Zakupić LED`y! I to nie tylko, że są nawet 10x energooszczędniejsze niż tradycyjne żarówki, są również dużo trwalsze (świecą do 50 000h), nie są narażone na uszkodzenie przez wielokrotne zapalanie i gaszenie, a także są lepsze dla środowiska naturalnego ponieważ nie zawierają w sobie żadnych szkodliwych związków (w przeciwieństwie do tradycyjnych świetlówek).
Największą przeszkodą, która sprawiała, że żarówka LED była mniej konkurencyjna w stosunku do innych źródeł światła była jej cena i stosunek ceny do mocy świetlnej. Jest to na szczęście już nie aktualne dzięki zwiększonemu zainteresowaniu ledami – popchnęło to rozwój tej technologii i pozwoliło cenom spaść, aby żarówki LED mogły konkurować z świetlówkami kompaktowymi. Zastosowanie nowego typu diod – SMD przyczyniło się zaś do zwiększenia strumienia świetlnego emitowanego przez żarówki diodowe. Możemy je stosować teraz nie tylko jako oświetlenie dekoracyjne, ale z powodzeniem zastąpić wszystkie żarówki naszego głównego oświetlenia.

Żarówki diodowe występują praktycznie we wszystkich znanych mocowaniach (od E27, po mały gwint czy GU10) także nie musimy stosować żadnych przejściówek.
Obecnie oświetlenie LED, dzięki swoim niepodważalnym zaletom jest na jak najlepszej drodze, aby wyprzeć wszystkie inne typy źródeł światła i to nie tylko żarówki, ale również naświetlacze halogenowe czy świetlówki liniowe.