Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Biznes > Drukarnia cyfrowa i analogowa

Drukarnia cyfrowa i analogowa

Sobota 6 sierpnia 2016, przez MarcinB

Istnieje wiele metod druku. Druk klasyczny, o którym uczyliśmy się w szkole, powoli odchodzi do lamusa. Aktualnie prym wiedzie przede wszystkim druk cyfrowy, który to charakteryzuje się tym, że tusz nanoszony jest na papier przy użyciu metody natryskowej. Nie jest wymagana do tego specjalna matryca, jak to miało miejsce w metodzie klasycznej. Jest to spora różnica kosztów, gdyż przygotowanie takiej matrycy jest nie tylko czasochłonne, lecz przede wszystkim drogie.

Druk cyfrowy sprawdza się więc doskonale przede wszystkim w sytuacji, kiedy to potrzeba wydrukować niewielkie nakłady materiałów. Nie ponosi się kosztów związanych z matrycą. Pomimo faktu, że sam proces drukowania nie jest tak efektywny i ekonomiczny w przypadku druku cyfrowego jak przy druku offsetowym, to jednak i tak jest on opłacalny właśnie w przypadku realizacji zleceń na niewielkie nakłady pozycji. Drukarnia specjalizująca się w dużej ilości małych zleceń z pewnością powinna zainwestować w druk cyfrowy.

Drukarnia klasyczna a zmienne warunki rynku

Pomimo faktu większej innowacyjności drukarni cyfrowych na rynku nadal funkcjonuje duża liczba drukarni klasycznych, posługujących się drukiem analogowym. Jest to wynik przede wszystkim dwóch sytuacji. Pierwsza mówi nam o tym, że wiele firm działających na rynku od dziesięcioleci nie jest gotowa, lub nie ma środków na to, aby usprawnić wewnętrzną infrastrukturę. Nie są po prostu gotowe na to, aby z dnia na dzień wdrożyć nowe technologie, przeszkolić pracowników i zmienić cennik na praktycznie całą ofertę.

Z drugiej strony funkcjonują również drukarnie offsetowe, które mają stałe kontrakty na wielkonakładowe zlecenia, takie jak gazety i magazyny. Również im nie opłaca się zmieniać technologii, gdyż przy dużych nakładach klasyczny druk sprawdza się lepiej pod względem ekonomicznym. Relacja jakość a cena przy dziesiątkach tysięcy egzemplarzy nakładu wychodzi zdecydowanie na plus dla druku klasycznego.