Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Dbanie o stan polskich dróg

Dbanie o stan polskich dróg

Środa 18 maja 2016, przez mariuszc

Za zimowe utrzymanie stanu dróg odpowiadają głównie gminy, które współpracują z MPO ( Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczenia ). Mówi się, że co roku zima zaskakuje kierowców. Często bywa i tak, że również organy odpowiedzialne za jakość dróg nie są przygotowane do nagłych, intensywnych opadów śniegu. Wynika to głównie z ograniczonych środków budżetowych. Często dysponują przestarzałym sprzętem, często psującym się. Oczywiście taka sytuacja zazwyczaj występuje w biedniejszych województwach, w tych bogatszych sytuacja zazwyczaj jest nieco lepsza.

Gołoledź i śnieg zalegający na drogach niweluje się specjalistycznym sprzętem w którego skład wchodzą m.in. pługi śnieżne, piaskarki oraz solarki. Poprawienie sytuacji nawierzchni jezdni wymaga czasu. Śnieg i lód od razu nie topnieje, wymaga to czasu. Sprzęt w przypadku niskich temperatur i obfitych opadów śniegu musi zostać użyty kilka razy. Wtedy dopiero droga będzie przejezdna i bezpieczna. Zbyt późne podjęcie się tych prac zwiększa ryzyko wypadków. Gminy mają dużą odpowiedzialność, więc zdają sobie sprawę z rangi powierzonych obowiązków i starają się mimo wszystko szybko zaradzić zaistniałej sytuacji.

Istotnym czynnikiem jest aktywność obywatelska. Jeśli poruszając się po drodze zauważymy, że jej stan wymaga gwałtownego remontu lub gdy znajduje się duża warstwa lodu i zalega biały puch zagrażający bezpieczeństwu zmotoryzowanych, to należy tą sytuację jak najszybciej zgłosić. Odpowiednie służby zajmą się zgłoszeniem i zlecą pilne prace drogowe. Sygnalizatory świetlne na drogach informują o takich pracach.