Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Czy warto zainwestować w zestawy solarne na kampery i przyczepy (...)

Czy warto zainwestować w zestawy solarne na kampery i przyczepy kempingowe?

Poniedziałek 3 marca 2014, przez Mateusz

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, tak, warto zainwestować w baterie słoneczne do naszych kamperów czy też przyczep kempingowych. Postaram się wam przedstawić główne zalety zestawów solarnych, ich przydatność w podróży itp. Ale zacznijmy od początku czyli co wchodzi w skład zestawu solarnego, są to oczywiście panele fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Jest to w pełni darmowa i ekologiczna energia, która nigdy się nie skończy.

W zależności od naszych funduszy możemy zakupić zestaw z panelami elastycznymi np. firmy Solara lub Flexcell (lepsze\droższe) lub z panelami monokrystalicznymi w aluminiowej ramie.
Najczyściej baterie słoneczne montuje się na dachu kampera. Jest to uwarunkowane kontem padania słońca latem, który wynosi 90º i taka konfiguracja będzie najwydajniejszą opcją dla podróżujących latem gdyż uzyskujemy wtedy największą ilość energii z słońca . Natomiast dla podróżujących w miesiącach zimowych najwydajniejszą opcją będzie instalacja baterii na bocznej ścianie pojazdu ponieważ słońce znajduje się nisko na nieboskłonie. Pojazd z panelami zamontowanymi na bocznej ścianie pojazdu powinno parkować się bateriami słonecznymi skierowanymi na południe, zapewni nam to większą ilość wyprodukowanej energii.

W skład zestawu prócz baterii słonecznych przeważnie wchodzą też akcesoria montażowe takie jak np. system montażowy do baterii słonecznych z ramą aluminiową, przejścówki przez dach na kable zasilające czy też wyżej wymienione kable zasilające. Kolejnym ważnym elementem naszego zestawu jest regulator ładowania, który powinien być odpowiednio dobrany do naszych paneli słonecznych lub ewentualnie "mocniejszy" jeśli planujemy w przyszłości rozbudować naszą instalację o dodatkowe panele. Przeważnie w standardzie otrzymujemy regulator, który potrafi ładować jednen akumulator, ale dostępne są również modele, które potrafią doładowywać dwa akumulatory niezależnie od siebie według ustalonych wartości.

W drugiej cześci opowiem wam wiecej o regulatorach ładowania oraz jak odpowiednio dobrać moc zestawu dla naszych potrzeb energetycznych.