Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Finanse > Czy oszczędzania na lokatach jest dalej bezpieczne?

Czy oszczędzania na lokatach jest dalej bezpieczne?

Sobota 22 sierpnia 2015, przez admin

W wielu krajach świata panuje obawa przed umieszczaniem znacznych środków pieniężnych w bankach. Wiele osób rezygnuje z tego typu przechowywania oszczędności i inwestuje je w nieruchomości.

Jak Polacy podchodzą do umieszczania zaoszczędzonych środków pieniężnych na lokatach bankowych?

Lokaty bankowe są w Polsce dosyć popularne. Korzysta z nich wielu klientów banków. Można zaobserwować jednak coraz większe zainteresowanie innymi formami osiągania zysków z oszczędności. Coraz częściej decydujemy się na zainwestowanie w nieruchomości, zamiast trzymanie pieniędzy w bankach. Sytuacja na świecie doprowadziła do tego, że żyjemy w niepewności ile nasze pieniądze będą warte następnego dnia i czy zostaną nam wypłacone. Przykład Grecji w ostatnim czasie, gdzie banki zostały zamknięte a wypłaty z bankomatów drastycznie ograniczone.

Polska to nie Grecja i sytuacja jest u nas znacznie lepsza, ale zaufanie do banków i oferowanych przez nie usług i tak znacząco spada. Boimy się trzymać w nich większe kwoty pieniędzy, decydujemy się na zakup mieszkań, domów, których wynajem przynosi comiesięczny dochód znacznie wyższy, niż oprocentowanie lokat.

Czy skutecznie banki próbują zachęcić do powierzania im swoich oszczędności?

Banki na różne sposoby próbują nas zachęcić i namówić do powierzenia im naszych pieniędzy. Oferują wyższe oprocentowanie niż zazwyczaj, ale na krótki okres czasu lub dla określonej kwoty pieniędzy, której limit jest bardzo niski. Jeżeli już jakiś bank oferuje lokaty przez internet, gdzie oprocentowanie lokat online jest na wysokim poziomie, to zazwyczaj są to lokaty inwestycyjne, przy których istnieje ryzyko utraty części zainwestowanych środków. Często aż 70% kwoty pieniędzy z takich lokat jest inwestowane w różne fundusze, produkty. Musimy się, więc liczyć, że taka cześć naszych oszczędności może zostać stracona. Jeżeli nie w całości to nawet kilka procent straty będzie dla nas na pewno bolesne, a przecież powierzamy nasze pieniądze, aby mogły zarobić a nie stracić.

Inwestowanie nie jest łatwą sprawą a osiągnąć zysk na standardowych bezpiecznych lokatach jest bardzo ciężko. Dlatego też Polacy coraz rzadziej powierzają swoje pieniądze bankom, a starają się inwestować je poza nimi. Najpopularniejszym sposobem jest właśnie zakup i wynajem nieruchomości. W szczególności mieszkań, na które zapotrzebowanie na rynku występuje i utrzymuje się nadal.