Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Ciekawostki > Czego nie można przegapić na Podhalu?

Czego nie można przegapić na Podhalu?

Piątek 20 lutego 2015, przez mariuszc

Podhale to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów z kraju i zza granicy regionów Polski. Można tu wypoczywać aktywnie, zwiedzać zabytki, czy relaksować się w licznych termach na terenie regionu.

Najważniejsze miasta Podhala

Na Podhalu istnieje wiele miejsc wartych zobaczenia, a wśród nich nie sposób nie wymienić miejscowości turystycznych i kurortów wypoczynkowych. Turysta koniecznie powinien wybrać się m.in. do:

• Nowego Targu - Historyczna stolica Podhala, znajdująca się u zbiegu Czarnego i Białego Dunajca. Przez górali Nowy Targ nazywany jest „Miastem”. Ma bogatą historię i jest największym miastem na Podhalu. Ma nieodparty urok i liczne zabytki, które warto zobaczyć na własne oczy.

• Zakopane - zimowa stolica Polski, stolica polskich Tatr, gdzie sezon turystyczny trwa przez cały rok. Latem do Zakopanego przyjeżdżają turyści lubiący górskie wędrówki, którzy chcą pooddychać świeżym powietrzem. Zimą na Kasprowym Wierchu i w innych miejscach swoje podwoje otwierają przed turystami stacje narciarskie. Obowiązkowym punktem pobytu w Zakopanem jest spacer po Krupówkach i zakosztowanie kuchni góralskiej w licznych karczmach i gospodach.

• Białka Tatrzańska - oferuje wspaniałe widoki, trasy wycieczkowe i świetne bazy noclegowe. Przez Białkę Tatrzańską przebiega Szlak Architektury Drewnianej. Znajduje się tu m.in. kościół św. Szymona i Judy Tadeusza z XVIII wieku gdzie w wakacje msze święte odprawiane są w języku łacińskim.

• Poronin - jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości na Podhalu, która w XIX wieku była nawet bardziej popularna od Zakopanego.

Bukowina Tatrzańska - założona w XVII wieku miejscowość, w której można poznać tradycyjny folklor góralski. Jest to jeden z głównych ośrodków narciarskich Podhala. Można tu wypocząć m.in. w wodach geotermalnych, w Termach Bukovina.

Obowiązkowe atrakcje

Dla każdego turysty wybierającego się na Podhale obowiązkowym punktem programu powinna być wycieczka do Doliny Chochołowskiej, posiadającej wyjątkowe walory krajobrazowe. Trasa chochołowska jest łatwa do pokonania, dlatego można się tu wybrać nawet całą rodziną. W Chochołowie znajdują się tradycyjne, drewniane domy, a miłośnicy zabytków sakralnych mogą podziwiać neogotycki kościół z lat 70-tych XIX wieku.

W Białym Dunajcu można nie tylko wypocząć na szlakach górskich, ale i wybrać się na spływ Dunajcem z flisakami. Dla miłośników historii poleca się wycieczkę do Niedzicy, położonej nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Do zwiedzania jest tam zamek Czorsztyński i Twierdza w Niedzicy.