Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Praca > Co zaliczamy do czasu pracy kierowcy, a co nie

Co zaliczamy do czasu pracy kierowcy, a co nie

Środa 15 października 2014, przez MarcinB

W naszym prawie pracy niektóre kwestie wydają się być nie do końca wyjaśnione. Chodzi między innymi o czas pracy kierowców, który zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę. Cała umowa oczywiście oparta jest na ustawie o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Wszystko co zostało tam ustalone ma związek z wykonywaniem przewozów. Co w praktyce może zaliczyć do czasu pracy. Na pewno w całość obowiązków wlicza się załadunek i rozładunek pojazdu bądź pojazdów, jeśli jest ich kilka.

Co możemy jeszcze doliczyć

Oprócz tego możemy doliczyć jeszcze nadzór oraz pomoc innym osobom, czyli są to wszystkie zadania powiązane z czynnościami służbowymi. W niektórych wypadkach w całość wlicza się również czas, w którym dany kierowca pozostaje w stanie gotowości na załadunek, rozładunek czy tez na inną czynność. Do tego wszystkiego pracownik może skorzystać z 15 minut przerwy dzięki czemu przerwa ta również może zostać wliczona do czasu pracy, ale tylko, w wypadku gdy dobowy czas pracy jest dłuższy niż 6 godzin w przeciwnym razie przerwa nie może zostać wliczona. Jeśli mówimy o wyłączeniach do czasu pracy nie wliczamy dyżury kierowców znajdujących się tylko w gotowości, a nie w stanie faktycznego prowadzenia pojazdu.

Wyłączenia w czasie

Wyłączenia dotyczą również przerw w czasie jazdy, gdy nie mają one żadnego uzasadnienia. Ustawia o czasie pracy kierowców jest więc jasna i klarowna. Z tego dokumentu możemy wyczytać wszystko wystarczy tylko zapoznać się z właściwymi przepisami jakie obowiązują w danej chwili. Liczy się to aby kierowcy znali obowiązujące normy i z nich korzystali.