Internet, IT, SEO, Finanse, Design w przystępny sposób

Strona główna > Na Luzie > Co to jest poduszka ortopedyczna?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Piątek 3 lutego 2017, przez MarcinB

W dzisiejszych czasach coraz trudniej zadbać nam o zdrowy sen. A skutki złego snu aktualnie nazywane określane są jako jedna z dolegliwości XXI wieku. Jednym z głównych objawów niedoboru snu są problemy z kręgosłupem. Kiedyś tego typu dolegliwości kojarzone były w większości z osobami starszymi. Dziś w gabinetach lekarskich pojawiają coraz młodsi pacjenci.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się więc poduszki ortopedyczne do spania. Cieszą się one ogromnym zaufaniem nie tylko jako dodatkowy element rehabilitacji, ale i profilaktyki. Warto więc powiedzieć sobie o nich nieco więcej.

Co dają poduszki ortopedyczne do spania?

Ich głównym zadaniem jest likwidowanie uczucia bólu i sztywności pleców, szyi, czy karku. Tego typu poduszki pozwalają na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa w każdej pozycji w czasie snu. To powoduje, że rano budzimy się wypoczęci. Aby poduszki ortopedyczne dobrze spełniały swoją rolę muszą zostać odpowiednio dobrane. W związku tym należy wziąć pod uwagę wiek, wzrost, a także szerokość barków mierzoną od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Szczególną informacją jest jednak pozycja w której zasypiasz.

W związku z tym wyróżniamy takie rodzaje poduszek jak: poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku (dla śpiących na plecach), poduszka w kształcie gwiazdy (dla śpiących na brzuchu), oraz poduszka w kształcie wałka (dla śpiących na boku). O zdrowotności poduszki decyduje głównie pianka z której jest wykonana.

Rodzaje pianek

Na rynku jest kilka typów. Do najpopularniejszych należą jednak pianka poliuretanowa, która skierowana jest do osób nie mających konkretne problemy z kręgosłupem. Nie wymaga ona bowiem dopasowania do kształtu szyi. Zachowuje jednak wentylacje. Drugi typ pianki to pianka termoplastyczna. W przeciwieństwie do pianki poliuretanowej zalecana jest osobom zmagającym się z konkretnymi schorzeniami, w tym odczuwających silne bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Ten tym pianki gwarantuje pełne podparcie głowy, oraz równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę. Ponadto dobrze reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do pozycji w czasie snu.

Zobacz poradnik na temat tego co to są poduszki ortopedyczne?